نقد و بررسی درب فلزی مقاوم در برابر حریق :

<

 

هدف اصلی از طراحی و ساخت درب ضد حریق، حفاظت از جان و مال انسان در مواقع آتش سوزی می باشد، برای این منظور، درب های مقاوم برابر حریق باید دارای خصوصیات زیر باشد :

 • در شرایط عادی مشابه درب عادی عمل نماید و در شرایط اضطراری مشابه به یک درب خروج اضطراری امکان خروج سریع افراد را امکان پذیر نماید.
 • در شرایط بروز آتش سوزی ، از انتقال آتش به فضاهای دیگر ساختمان جلوگیری نماید.
 • در شرایط بروز اتش سوزی ، از انتشار دود و گاز های سمی به فضاهای دیگر ساختمان جلوگیری نماید.

درب ضد حریق در دو مدل تک لنگه و دو لنگه قابل ساخت می باشد که همچنین چهارچوب درب های ضد حریق ، لنگه متحرک و کلیه یراق آلات مورد استفاده در درب مقاوم برابر حریق باید دارای تاییدیه سازمان آتش نشانی و استاندارد های جهانی می باشد و همچنین میزان پایداری در های ضد حریق اضطراری مطابق با نیاز مشتری 60 ، 90 ، 120 و 180 دقیقه پایداری در مقابل حریق و قابل ارائه می باشند .

درب های مقاوم برابر حریق تک / دو لنگه :

 1. پشم سنگ
 2. شبکه مشبک هانی کامب (Honeycomb)
 3. صفحه پر لایت
 4. صفحه پلی استایرین
 5. فوم پلی اورتان
 • جنس ورق درب ضد حریق از ورق گالوانیزه گرم و یا به طور سفارشی از ورق استیل (Stainless Steel) می باشد. ضخامت این ورق ها در استاندارد های مختلف متفاوت بوده و از حداقل 1 میلیمتر تا حداکثر 2 میلیمتر در نظر گرفته می شود .
 • روکش درب های ضد حریق به صورت رنگ الکترواستاتیک و یا روکش طرح چوب قابل ارائه می باشد.

چهارچوب درب های مقاوم برابر حریق :

 • جنس ورق چهارچوب درب های ضد حریق ورق گالوانیزه گرم و یا به طور سفارشی از ورق استیل (Stainless Steel) می باشد.
 • ضخامت این ورق ها در استاندارد های مختلف متفاوت بوده و از حداقل 1/5 میلیمتر تا حداکثر 2 میلیمتر در نظر گرفته می شود .
 • چهارچوب در ضد حریق در مدل های مختلفی طراحی شده است که عکس زیر ارائه شده است.

یراق آلات درب های مقاوم برابر حریق :

با توجه به ضوابط آتش نشانی و استاندارد های معتبر جهانی درب ضد حریق استفاده از یراق آلات معمولی مجاز نبوده و استفاده از یراق آلات مورد تایید موسسات استاندارد جهانی الزامی می باشد.

یراق آلات درب های ضد حریق شامل :

 • آرامبند
 • دستگیره آنتی پنیک سمت خروج درب ضد حریق به همراه درب دستگیره ساده سمت ورودی این مدل دستگیره ها بر روی درب هایی که علاوه بر درب مقاوم برابر حریق به عنوان در خروج اضطراری نیز مورد استفاده می گردد .

توجه داشته باشید در شرایطی که درب مقاوم برابر حریق به عنوان درب خروج اضطراری مورد استفاده قرار نمی گیرد ، نصب دستگیره آنتی پنیک ضروری نبوده و از دستگیره ساده استفاده می شود.

 • لولای درب ضد حریق از جنس Stainless Steel که دارای استاندارد معتبر و مورد تایید سازمان آتش نشانی می باشد .

شیشه درب های مقاوم برابر حریق :

شیشه مورد استفاده درب ضد حریق از نوع شیشه مسلح شده (Wire glass) و شیشه سرامیکی (Ceramic glass) با ضخامت 6 میلیمتر می باشد. مطابق با ضوابط استاندارد ، ابعاد شیشه های درب ضد حریق محدود بوده و مطابق با زمان پایداری درب مقاوم برابر حریق متفاوت می باشد . بطور مثال در درب ضد حریق 90 دقیقه ای ، حداکثر مساحت مجاز شیشه (Wire glass) برابر با 0/64 متر مربع می باشد.

نوار دودبند درب های مقاوم برابر حریق :

نوار دودبند در ضد حریق نوار اینتیومسنت با قابلیت حجیم شوندگی و نوار دودبند EPDM استفاده می گردد که با توجه به در خواست مشتری ارائه می شود.

آماده سازی درب های مقاوم برابر حریق :

دیوار هایی که در ساخت آنها از آجر و یا بلوک تو خالی و یا دیوارهای پیش ساخته (کناف) استفاده شده است ، گزینه مناسبی برای نصب درب ضد حریق نمی باشند . در این حالت نصب یک قاب فلزی ( با قوطی 80×40 ) در داخل دهانه الزامی می باشند

انتخاب نوع درب مقاوم برابر حریق :

 • با توجه به قوانین آتش نشانی انتخاب در ضد حریق تک لنگه از عرض 90 سانتی متری تا 120 سانتی متری داخل به داخل چهارچوب امکان پذیر می باشد
 • با توجه به قوانین آتش نشانی انتخاب در ضد حریق یک و نیم لنگه از عرض 120 سانتی متری تا 150 سانتی متری داخل به داخل چهارچوب امکان پذیر می باشد .
 • با توجه به قوانین آتش نشانی انتخاب در ضد حریق دو لنگه از عرض 150 سانتی متری تا 240 سانتی متری داخل به داخل چهارچوب امکان پذیر می باشد .

روش تشخیص جهت باز شدن درب های مقاوم برابر حریق تک/ دو لنگه :

کلام آخر

در پایان لازم به ذکر کلام آخر است شرکت طراحی و مهندسی آریاتوتم سعی داشته با ارائه متنوع محصولات با کیفیت و همچنین خدمات مناسب رضایت مشتریان محترم براورده سازد. کیفیت همه محصولات در راستای برنامه ریزی ها صورت گرفته و در تهیه و توزیع محصولات بیشترین دقت و نظارت را بکار گرفته است تا بتواند تمایز خود را نسبت به دیگر کالاهای نامناسب و بی کیفیت نمایان سازد.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.